8 відгуків
"Konig Ukraina" Пильные диски, утюги на паяльники, фрезы по алюмин и ПВХ, оборуд. для произ-ва окон
380676917396
+380676917396

Правила підбору дискових пив

Правила підбору дискових пив

Правила підбору дискових пив
Важко знайти людину, який не стикався з розпилюванням деревини і його похідними. При будівництві, ремонті, виготовленні меблів, на дачі та присадибному господарстві найбільш популярним інструментом є ручна дискова пила, циркулярний станок, торцювальна пила.
Але, всі ми вміємо грамотно підходити до вибору пильних дисків для свого інструменту?
А адже саме його правильний вибір для інструменту допоможе не тільки швидко і якісно обробляти будівельний матеріал, але і уникнути втрати на відходи, шлюб, травматизм.
Нерідко з різних причин доводиться нехтувати купівлею додаткових витратних матеріалів. Багато намагаються обійтися одним штатним диском, що входять в комплект пилки. Воно й зрозуміло, адже хороший пиляльний диск коштує від 70 до 100 доларів, а то й дорожче. Але, тим не менш, якщо мають розпилювальні роботи і при цьому зовсім не входить в плани спалити двигун пили, то краще підійти до питання вибору з усією відповідальністю.
Треба визнати той факт, що продавці на ринках не завжди можуть дати грамотну консультацію щодо вибору дискових пив, а документація до них, як правило, відсутня.
Основними розмірами круглих пив є діаметри зовнішньої окружності, посадочного отвору і його товщина, які, як правило, зазначаються на пильном диску.
По конструкції їх можна розділити на пилки з монолітного матеріалу, і твердосплавних дисків, на кінчиках зубів яких є пластини з твердого сплаву. Зазвичай з карбіду вольфраму і кобальту.
І ті й інші мають свої переваги і недоліки. Монолітні диски досить швидко тупляться, вимагають періодичної заточування і розлучення зубів. Але, такий диск може витримувати кілька переточувань, які не складно зробити самостійно.
Більш дорогі диски з твердосплавними зубцями служать до переточування довше, але заточити їх без спеціального верстата — вкрай складне завдання.
Тим не менше, найбільшу популярність отримали диски з твердосплавними напайками. Передусім це викликано економічною ефективністю і високою якістю розпилювання матеріалу. Тому останні розглянемо більш докладно.
Форма зуба може мати як негативний, так і позитивний кут. Цей кут утворюється між передньою ріжучої кромки зуба і лінією, проведеною від центру диска.
Геометрія заточування зубів пильного диска впливає на якість і швидкість різання. На сьогоднішній день найбільше поширення одержали наступні форми заточування зуба: плоска заточування зуба, що чергується нахил заточок і трапеця-прямий зуб.
Плоска (пряма) заточка використовується для теслярських грубих і швидких пропилу в масиві деревини, коли якість різу не має значення.
Чергується нахил заточок добре підходять для поперечного чистого різу твердого та м'якого дерева, фанери
Трапецієвидна заточка ідеально підходить для робіт з ЛДСП, пластику, кольоровим металам. Така заточка запобігає розщеплення ламінованого матеріалу, трапецієподібний зуб виконує чорнове пиляння, а наступний за ним плоский зуб забезпечує чистоту кромок різу.
Якщо пиляти ламінований матеріал пилками із «косою» заточкою, основне навантаження лягає на вершину тригранного кута, що призводить до досить швидкого його затуплению і появи сколів. А на різцях з «трапецією» відсутні гострі кути, тому стійкість таких пив буде вище, ніж на пилах з «косою» заточуванням.
Звичайно, зовсім без сколів на двох сторонній ламінаті при пилянні такими дисками не обійтися, але розміри і кількість відколів можна суттєво зменшити.
Для різання кольорових металів, випускаються диски з негативним і позитивним кутом.
Диски з від'ємним кутом використовують при пилянні тонкостінного профілю, при цьому зменшуються задирки на виході. З позитивним кутом нахилу ріжучої кромки пили використовують при пилянні товстостінного профілю. Для збільшення стійкості таких пив від бічного навантаження, корпусу виготовляють більш товстими на відміну від пив з ламінованого матеріалу.
Для роботи з деревом диск вибирають, керуючись наступними правилами.
Поздовжній рез краще робити диском з меншою кількістю зубів, позитивним кутом нахилу зубів і великими западинами між зубів для викидання стружки. На диск діаметром 230-250мм рекомендоване число зубів має не перевищувати 18-24 шт.
Для поперечного чистого різу більш кращий диск з великою кількістю зубів.
В продажі також є пильні диски з обмежувачами подання у вигляді виступів позаду твердосплавної напайки кожного зуба пилки, які обмежують надмірне підвищення швидкості подачі, або її нерівномірність. Крім того, обмежувач запобігає пошкодженню ріжучих кромок випадними сучками.
Досить багато інформації міститься на упаковці диска, що допомагає зробити правильний вибір. У вигляді символів зображується матеріал, для роботи з яким призначений даний диск, напрямок реза (поперечний або поздовжній), допустимі максимальні оберти. Також можна «прочитати» кути нахилу зубів — NEG -5, або POZ 10 (негативний і позитивний відповідно). Для наочності, ще відображають або торцювальні пилку, або ручну дискову.
Вибираючи диск під певну роботу, необхідно звернути увагу на кут нахилу зубів пили, геометрію заточування, розширювальні прорізи, виступи, наступні за зубом для забезпечення упору, заглиблення між зубцями.
Пильні диски по виду робіт можна умовно розділити на: пили для поперечного розпилу деревини; пилки для поздовжнього розпилювання деревини; пили по ламінованого матеріалу і пилки для різання кольорових металів
На жаль, немає таких дисків, однаковою мірою чудово справляються з різними матеріалами і завданнями, та ще й з можливістю установки на будь-який вид інструменту.
Необхідно пам'ятати, що для більш якісного розпилу, диски, розраховані для маятникових торцювальних пил не підходять до ручних дискових пил і циркулярним верстатів і навпаки.
Причина тут в різній траєкторії подачі диска до матеріалу. Так, диски для маятникових пилок повинні мати негативний кут нахилу, тоді ріжуча частина зубів більш ефективно використовується при найменшій навантаженні на двигун. ККД набагато вище, ніж при використанні диска з позитивним кутом нахилу. В останньому випадку по траєкторії маятника до заготівлі диск частково «уткнется» тильною стороною зуба, при цьому зростає навантаження на двигун, зменшується продуктивність, утворюється перегрів.
У той же час, якщо на циркулярний верстат або ручну дискову пилу поставити диск з негативним кутом нахилу, та ще й з великою кількістю зубів, розпил піде на «відштовхування» заготовки, тирса будуть забиватися в малих поглибленнях, це послужить причиною перевантаження двигуна пили, поздовжній пропив буде йти з працею.
Щоб переконатися в цьому, достатньо при вимкненому інструменті уважно простежити момент в точці дотику зубів і матеріалу. Найбільш переважно буде, коли зуби пилки спрямовані під кутом до матеріалу, що дозволяє «зрізати», а не «рубати». В останньому випадку відколи на виході забезпечені.
При купівлі диска дуже важливо враховувати і передбачити не тільки, ЩО належить пиляти, а ЯК відбуватиметься цей процес і які наслідки нас очікують після застосування неправильно підібраного диска. Неправильний вибір може зіпсувати диск, а може і двигун інструменту.
Дорогий імпортний диск не доцільно встановлювати на пилку з високими осьовими і радіальними биттями. Існують, наприклад, і такі диски, які мають допуск на торцеве биття 0,05%. Деякі корпуси пив проходять додаткове хонінгування посадочних отворів. Цілком очевидно, що їх застосування на верстатах побутового класу не виправдано.
Доводиться миритися з тим, що один диск не здатний забезпечити одночасно і якість і продуктивність.
Щоб підвищити ресурс і розширити можливості пилки виробниками використовується цілий ряд операцій. Сюди входять: лазерний розкрій корпусів пив, застосування радіальних пазів, додаткова обробка та покриття корпусу пили, прорізи для зниження шуму і вібрації.
Щоб якось визначити якість пильного диска, досить уважно візуально досліджувати тіло пилки. Тупі зуби ще можна заточити, а ось погане тіло диска не виправиш.
При виборі пильного диска візьміть його в руки і подивіться на світ напрямок шліфування диска. У «нормальній» пили сліди від шліфувального інструменту будуть розходитися колами від посадочного отвору, у «бюджетної» таких слідів не буде. Це говорить про те, що в першому випадку пилку окремо шліфували, тобто калибровали після вирізки з аркуша. У другому випадку шліфують — калібрують весь аркуш (якщо взагалі роблять це). Очевидно, що балансування і рівномірний розподіл внутрішніх напружень, що виникають в роботі, буде в першому випадку витримана більше.
Так само зверніть увагу на те, як відшліфована поверхня диска. Якщо є проблеми, груба обробка, то не важко уявити, як на них буде налипати смола. А брудний інструмент не дає хороший результат.
Ще у хорошій пилки написи будуть зроблені лазером, а не фарбою, яка швидко зітреться. Написи на диску допоможуть при її подальшому обслуговуванні.
Всі ці та інші результати обстеження підкажуть наскільки економив виробник на пилах і думав про своїх споживачів.
При розпилюванні матеріалу вкрай не бажаним для дисків є перегрів. Диски «горять» від сильного тертя об стінки пропила. Пила зарізається, тобто відхиляється від прямолінійного різання. Від локального перегріву з'являються выпучины, які за рахунок температурного розширення стають все більше і труться ще сильніше. З'являються прижоги, з-за нерівномірного прогріву пила вигинається пропелером. Процес розвивається лавиноподібно.
Для того, щоб диск не «повело» на його тілі є температурні компенсатори, які являють собою прорізи шириною 1-2мм і завдовжки 15-20мм. Ці прорізи розташовуються радіально від межзубовой западини і закінчуються круглими отворами. На деяких дисках ці отвори заповнені мідної заклепкою для зменшення вібрації та кращої охолодження пили.
Також на тілі пильного диска для зменшення вібрації та зниження шуму виробники роблять мудрі вузькі прорізи лазером, конфігурації яких несуть певну функціональне навантаження (компенсатори напруги, виброгасители, термокомпенсаторы тощо ).
Найважливішим параметром високої точності для дискової пилки є відсутність відхилення від площини диска пилки, зведене до мінімуму його торцеве і радіальне биття. Від цього залежить чистота обробки, продуктивність, робочий ресурс інструменту.
На диск, как бы мы этого не хотели, действуют боковые нагрузки, и задача диска сохранить поперечную устойчивость, не допустить чтобы диск «гулял». Кроме того, необходимо своевременно производить заточку пил, так как сильно затупившиеся пилы подвержены более интенсивному нагреву и как следствие это приводит к деформации пильного диска.
Более тонкие пилы имеют преимущество: требуют меньшей затраты энергии, не значительны потери материала в опилки. Но, они менее устойчивы в работе и требуют более «нежного» обращения, поэтому для тяжелых условий работы следует выбирать более толстые пилы.
У висновку хотілося б звернути увагу, що при розкрої матеріалу необхідно зменшувати величину виходу зубів пилки над пиломатеріалом. Чого часто не роблять початківці любителі майструвати. Це збільшує якість пропилу, зменшує опір різанню, знижує нагрів і зменшує навантаження на двигун. Рекомендований виступ зубів пилки над распиливаемым матеріалом на повинен перевищувати 10-20 мм. Якщо конструкція верстата має можливість регулювання висоти диска, дотримуйтесь це правило. **